Profil školy História školy

Profil školy

"ŠKOLA PRE VŠETKY DETI"

Charakteristika školy

Základná škola v Urminciach bola   uvedená do   prevádzky v školskom roku 1961-62. V máji 2022 oslávila 60- tku.

V školskom roku 2023-2024 školu navštevuje 180 žiakov, ktorí sú rozdelení do 10. tried, v materskej škole 48 žiakov a zriadené sú tri oddelenia ŠKD.

Do  školy  dochádzajú  žiaci z  Urminiec,  z  Kľačian,  z  Horných Štitár, z Hajnej Novej Vsi, Krtoviec.

V roku 2002 prešla na právnu subjektivitu a od roku 2004 je spojená základná škola s materskou školou do jedného právneho subjektu.

V roku 2006 bola naša škola zaradená do celosvetovej siete Eco School.

V školskom areáli s rozlohou 2,7  ha sa nachádza budova ZŠ, budova MŠ, budova telocvične, oválna bežecká dráha, budova školských dielní, školský pozemok, budova skladu materiálu pre školský pozemok, trávnaté futbalové ihrisko, asfaltové hádzanárske a volejbalové ihrisko.

Ostatná časť areálu školy je  zatrávnená  a vysadená okrasnými drevinami. Jedná sa o parkovú výzdobu, ktorá vhodne pôsobí na relaxáciu žiakov.

Škola, okrem výchovno-vzdelávacieho procesu v rámci vyučovania sa zameriava aj na mimoškolskú činnosť. Žiaci školy dosahujú v tejto oblasti veľmi dobré výsledky v rámci okresu, kraja i Slovenska.

Filozofia školy:

My, pedagogickí pracovníci školy,  sme si vo svojej každodennej práci osvojili múdrosť a veľkosť filozofie čínskeho príslovia : „ Povedz mi to a ja to zabudnem, ukáž mi to a ja si to zapamätám, nechaj ma to urobiť a ja to pochopím“.

Zabezpečujeme a využívame dostupné moderné vzdelávacie prostriedky na výchovu zdravo sebavedomého žiaka pre súčasný život a orientáciu v ňom. Rozvíjame dostupný potenciál každého žiaka pre ďalší jeho rozvoj a uplatnenie v budúcom profesionálnom živote. Názornosť a praktické zručnosti vo vyučovaní sú najdôležitejšie pre úspech v procese edukácie.

Tvorivo myslieť a kriticky myslieť, rešpektovať názor iných.

Tvorivo pracovať, spolupracovať so všetkými.

Rozvíjať talenty a prezentovať ich mimo obce, okresu, kraja.

Pomáhať slabším, rozvíjať ich silnejšie stránky.

Sme na jednej lodi, všetci sme jedna školská rodina

Dlhodobé projekty

Škola sa pravidelne zapája do rôznych projektov vyhlasovaných Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Je zapojená do nasledovných dlhodobých projektov :

Zdravá škola, od roku 1997,

Infovek – projekt od roku 2002,

Zelená škola – celosvetový environmentálny projekt, od roku 2005,

Otvorená škola – projekt od roku 2008,

Liga proti rakovine – charitatívna zbierka – Deň narcisov,

Na kolesách proti rakovine – charitatívna zbierka,

Modrý gombík – charitatívna zbierka

Na kolesách proti rakovine – charitatívna akcia

Športové programy – Týždeň športu, Školská olympiáda, Sparťan Race

Červené stužky – kampaň boja proti AIDS,

Matematické projekty – i Bobor, Klokan.

Škola priateľská k deťom – program od roku 2015

Mgr. Ľubica Novotná, riaditeľka školy